Pécsi Tudományegyetem logo PTE Műszaki és Informatikai Kar
Breuer Marcell Doktori Iskola
Pécsi Tudományegyetem
Műszaki és Informatikai Kar

High-tech házat a pálmafákra! - Treehouse In Paradise pályázati felhívás

A pályázat célja egyszerű: alkossuk meg a megfelelő építményt a megfelelő helyre, ahol minden szükséges elérhető. A mindennapi életben közvetlenül soha meg nem tapasztalt dolgokról formáljunk ötleteket, elképzeléseket - ez jelenti a versenyben a legnagyobb kihívást. 

Ezen a pályázaton a kreativitás a legfontosabb. Az építészek, művészek, dizájnerek képzelete szabadon szárnyalhat, mivel nagyon kevés a gátló megkötések, előírások száma: a szerkezetet a kókuszpálmafa törzséhez kell rögzíteni, jóval a talaj fölött és a klimatikus viszonyok miatt csak kevés falat kell alkalmazni. Fűtő-hűtő rendszer nem szükséges, nincsenek építési szabályok sem, amihez igazodni kellene. A cél egy high tech - low cost (kortárs, csúcsminőségű - de alacsony költségű) trópusi ház létrehozása, amely talán felvillanthatja a világ előtt az építészet egyik lehetséges jövőjét, amely mélyen tiszteli a környezetet és egykor sztenderddé válhat az építésben.

A pályázat célja:
Pálmafára épített ház tervezése egy trópusi szigetre.

Helyszínek:
A pályázat helyszínei a Fidzsi-szigetek, Vitenam, Kína és Maui (Hawaii) szigetének tengerpartjai közelében találhatók, ahol nincsenek meglévő fák. A kókuszpálmafákat a tervek alapján szállítják a helyszínre és ültetik el. A fák mérete a tervezők döntésétől függ, amelynek magassága 3,0-13,7 m (10-45 láb) között változhat. Figyelembe kell venni, hogy a pálmafák a tetejükről növekednek tovább, így a talajtól egy 60 cm magasságra elhelyezett szerkezet nem fog feljebb kerülni. 

Szerkezeti sajátosságok:
A fa törzséhez történő rögzítéseket minden esetben rozsdamentes acél szelvényekből kell kialakítani. A magasabb szinteken nem érdemes mindenhol merev kapcsolatokat tervezni, mert a fákat minden oldalról erős széllökések érhetik. A délkelet-ázsiai helyszíneken gyakoriak a heves tájfunok és monszunok, így a szerkezeteknek igen nagy szélterheket kell elviselniük. Alapvetően kedvezőbb a természetes eredetű anyagok használata - ezek közül kivételt képez a bádog hullámlemez, amely a heves esőzések miatt ajánlott. A tető számára vinil vagy műanyag is megfelelő lehet, amelyet minden évben szétszednek és eltávolítanak. Ez a fajta fedés a fák lombkoronája alatt, a mélyebben fekvő sötétebb területekre segít bejuttatni a fényt. A helyszínek és az éghajlati viszonyok segítenek szoros kapcsolatot teremteni a környezettel, egy másfajta, nyitottabb szemléletet igényelnek. Alig van szükség falakra, csupán árnyékoló anyagokra, amelyek helyben csodálatos színgazdagságban beszerezhetők.

Funkcionális sajátosságok:
A teljes szintterület 46-93 m2 (500-1000 négyzetláb) között legyen, amely 2-6 embernek biztosít elhelyezést. A megközelítést biztosító lépcső kivételével egyetlen szerkezeti elem sem érintkezhet a talajjal. Kínában, Vietnamban és a Fidzsi-szigeteken különféle keményfa fajták állnak rendelkezésre, Hawaii szigetén a tervezőknek jóval kreatívabbnak kell lenniük. A terveknek ökologikus rendszerű wc-t és zuhanyzót is kell tartalmaznia. A zuhanyzó vízmelegítője propángázzal, a wc komposztálható rendszerben működhet. A legalsó szintre érdemes a konyhát és a vizes helyiségeket elhelyezni. A legtöbb helyszínen nincsen elektromos áram, még az építkezéshez sem, jó munkaerő viszont bőségesen akad, ezért a terveknek a kézi munkával elkészíthető szerkezetekre érdemes összpontosítani. Az említett országok egyikében sem szabályozták még ezidáig a fákra építhető házak követelményeit. A győztes elképzeléseket - ha szükséges - apró módosításokkal biztonságossá teszik az emberi tartózkodásra.

Benyújtandó munkarészek:
A pályázati anyagoknak tartalmazniuk kell alaprajzokat, metszeteket, homlokzatokat, valamit vázlatokat, fontos részleteket és bármilyen fontosnak vélt írásos információt. A tervekhez kézi vázlatokat és/vagy számítógépes animációkat is lehet csatolni. A győzteseknek egy kis léptékű makettet vagy egy virtuális modellt is be kell majd nyújtaniuk. A terveket állékonyság, kényelem, és kreativitás/esztétika szempontjából értékelik.
 

Formátum:
A beadott anyagokat két darab fekvő helyzetű, A2-es méretű lapon/tablón kell elhelyezni. A digitális anyagot az Admin/kukac/treehouseinparadise.com email-címre kell elküldeni, amely spamszűrővel ellátott, az oldal megtekintéséhez pedig JavaScript szükséges. Az online regisztrációs űrlap kitöltése után minden pályázó egyéni belépési kódot kap az oldalra.

Díjak:
A kiválasztott száz legjobb terv készítői egy hónapos ingyenes tartózkodást nyernek a kiírók fára épített házaiban, Hawaii szigetén vagy Kínában. Az első, a második és a harmadik helyezett ezen felül egy ingyenes repülőgépes körutazást nyer. Amennyiben valaki nem tudja igénybe venni a kirándulást, ez nem jelenti a pályázatból való kizárást, a kiíró továbbra is igényt tart a tervre. A dobogós helyezettek ezen felül készpénzt is kapnak: az első díjas 5000 dollárt, a második díjas 4000 dollárt, a harmadik pedig 3000 dollárt.

Benyújtási határidő: 2011. augusztus 29.

A zsűri tagjai:
Elyse Grimstein, Ming Fung, Deborah Sussman, Pamela Burton, Stephen F.Jones, Billy AJ Bengston, Ken Price, James Ganzer, Sally Ganzer, Michaeal Garnier, David Greenberg, Master Chang és Kirsten Kiser.

Nevezési díj:
A nevezési díj 70 dollár, 48,5 euro vagy 43 font.

További információk:
Tree houses in paradise
Admin/kukac/treehousesinparadise.com

A BBC London és a National Geographic a projekt felét anyagilag támogatja.