Pécsi Tudományegyetem logo PTE Műszaki és Informatikai Kar
Breuer Marcell Doktori Iskola
Pécsi Tudományegyetem
Műszaki és Informatikai Kar

  1. MIK
  2. Hírek

Bánhegyi Ilonától búcsúzunk

Búcsúzunk!
Bánhegyi Ilona
Szomorúan kaptuk a hírt, hogy volt kolléganőnk, Bánhegyi Ili, életének 73. évében, türelemmel viselt hosszú betegség után elhunyt.

A felsőoktatási intézmények az INFOTÉR-en való jelenlétének erősítéséért dolgozik a PTE MIK

A PTE Műszaki és Informatikai Kar (PTE MIK) hangsúlyos részvételével és a szervezésben való közreműködésével rendezte meg idén Balatonfüreden az INFOTÉR Egyesület az infokommunikációs szektor legnagyobb rendezvényét, a 15. INFOTÉR, valamint az első „Építésügyi, Stratégiai, Innovációs és Digitalizációs” INFOTÉR ConTech Konferenciát. Ez utóbbi a jövőben egy olyan hiánypótló esemény kíván lenni, ahol az építésüggyel foglalkozó kormányzati, közigazgatási – iparági és civil szereplők, a nemzetközi jó gyakorlatok fejlesztői-ismerői, valamint az oktatási-kutatási szektor képviselői – egy helyen, egymással közvetlenül kommunikálva tudják előremozdítani az építőipar fejlődését. A pécsi műszaki kar a következő években a felsőoktatási intézmények jelenlétét kívánja tovább erősíteni a rangos szakmai rendezvényen.

ESA pályázat disszeminációja

Az Afrika és Európa közötti együttműködés a Föld-megfigyelés (EO) területén évtizedes múltra tekint vissza. Az Európai Űrügynökség EO for Africa 2024 szimpóziumot rendezett az Afrikai Unió Bizottságával (AUC), az Afrikai Környezeti Távérzékelési Szövetséggel (AARSE), az Európai Bizottsággal (EB), az Európai Meteorológiai Műholdak Hasznosításának Európai Szervezetével (EUMETSAT) és a Nemzeti Repülési és Űrhajózási Hivatallal (NASA) partnerségben. A szimpóziumra az Európai Űrügynökség olaszországi központjában került sor.

Aki a szívében mindig pollackos marad

Mikle Baráth Erzsébet 1974-ben végzett a Pollack Mihály Műszaki Főiskola építőmérnök szakán, szakmai pályafutását végigkísérte a pollackos szemlélet. Ugyan ma már nyugdíjas, de szeretett szakmájától, amely annyi sikerélményt adott neki, ma sem tud megválni.

Innovatív tananyagok és tanulási platform a fenntarthatóság oktatására

Új képzések, kurzusok, tananyagok fejlesztése által a fenntarthatóság egyetemi oktatásba való beépítését célozta meg a most lezárult Join Rise nevű projekt, amelyet a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Kara (PTE MIK) a burgosi, a delfti és a dublini egyetemekkel partnerségben nyert el. A hároméves Erasmus+ együttműködés arra keresett és talált megoldást, hogy mit lehet tenni egy élhetőbb épített környezetért, és miként lehet erre az oktatókollégákat, illetve az egyetemi hallgatókat fogékonnyá tenni. Már kipróbálható az a virtuális tanulási platform (VLP), amely diákoknak, oktatóknak és tantervfejlesztőknek biztosít oktatási forrásokat, így az ENSZ által egyhangúlag elfogadott 17 fenntartható fejlődési célhoz kapcsolódó oktatóvideókat, kvízeket és interaktív tartalmakat. 

A Join-Rise projekt záró találkozója: A vegyes tanulási módszerek fejlesztése a STEM-oktatásban

A PTE Műszaki és Informatikai Kara három éves Erasmus+ projekt keretében együtt dolgozott a University of Burgos (Spain), Trinity College Dublin (Ireland), és a DELFT University of Technology (Netherlands) egyetemekkel.  Ez a kezdeményezés, hivatalos nevén Join-Rise (Joint Development of Innovative Blended Learning in STEM Curricula Based on SDGs) az alkalmazkodó, befogadó és fenntartható képzést, a felsőoktatás átalakítását tűzte ki célul az ENSZ fenntartható fejlődési céljainak (UNSDGs) a STEM tanítási gyakorlatba való integrálásával.

DRWO nemzeti workshop

DRWO 4.0 pályázat keretében országos nemzeti workshopot tartottunk a Kreatív Ipari Klaszterrel közösen. A nemzeti workshop célja, hogy első kézből azonosítsa azokat a fő kihívásokat, amelyekkel a vállalatok szembesülnek a termelés, a műveletek automatizálása és digitalizálása terén, és egy nyílt beszélgetés keretében megtalálják a lehetséges megoldásokat.

 

VI. Országos TDK-fórum

Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) és a Pécsi Tudományegyetem (PTE) 2024. október 17–18-án közösen rendezi a VI. Országos TDK-fórumot, melynek fő témája a tudományos diákköri műhelyek aktuális helyzete, szerepe és lehetőségei a 21. század elején: a gyorsan változó társadalmi körülmények között hogyan lehet megőrizni és növelni a kutatói karrier versenyképességét és az ehhez nélkülözhetetlen TDK vonzerejét a hazai tehetséges hallgatók körében.