Pécsi Tudományegyetem logo PTE Műszaki és Informatikai Kar
Breuer Marcell Doktori Iskola
Pécsi Tudományegyetem
Műszaki és Informatikai Kar

  1. MIK
  2. Hírek

Építészet MA: izgalmas programokkal éled újjá a PTE MIK építész szakmai rendezvénye

A világhírű Kengo Kuma japán építész kiállításával, valamint a progresszív fiatal építészekből, belsőépítészekből álló Pyxis Nautica építésziroda bemutatkozásával indul újra a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Karának (PTE MIK) építész szakmai közéleti mozgalma, az Építészet MA 2025. március 20-án. A kar Építész Intézete által 2010–2019 között szervezett előadássorozat neves szakmagyakorló építész kollégákat vagy nemzetközi akadémiai építészeti szereplőket látott rendszeresen vendégül, akik nyilvános előadás keretében mutatták be a munkásságukat, a megoldásaikat, amit egy kötetlen, őszinte hangvételű szakmai beszélgetés követett. Ez kiváló platform volt arra, hogy a karon tanuló építészhallgatók betekintést nyerjenek építészjövőjük, a választott szakmájuk mindennapjaiba, másrészt pedig egyfajta szakmai műhelyként szolgált a már alkotó építészek számára. A Covid idején szüneteltetett programot most indítja újra a PTE MIK. 

Kossuth díjat kapott Prof. dr. Ferencz Marcel

Dr. Ferencz Marcel építész, egyetemi tanár, karunk Breuer Marcell Doktori Iskolájának külsős témavezetője, Kossuth-díjban részesült. Az elismerést a március 15-i nemzeti ünnep alkalmából Sulyok Tamás köztársasági elnök adta át. 

Rangos elismerések a PTE Díszdoktoravató Ünnepi Szenátusi Ülésén

A Pécsi Tudományegyetem március 15-e alkalmából megrendezett Díszdoktoravató Ünnepi Szenátusi Ülésén rangos elismeréseket adtak át a tudományos élet kiemelkedő szereplőinek. Az eseményen felavatták az új egyetemi tanárokat, valamint átadták a címzetes egyetemi tanári és docensi címeket, professzor emeritusi és emerita kitüntetéseket, továbbá díszdoktori címeket is. 

Baumann Mihály kapta az Év Mérnöke Életmű Díjat

A szakmának házat, kitüntetést és ünnepnapot adni elismerés a múltnak, lehetőség a jelennek és megalapozás a jövőnek – hangzott el a báli szezon egyik legkiemelkedőbb társasági eseményén, a XXVII. Mérnökbálon, amelyet február 28-án rendezett meg Budapesten a Magyar Mérnöki Kamara és a Budapesti és Pest Vármegyei Mérnöki Kamara.    

CLAAS UniTech Kombájnépítő verseny

Kedves Versenyzőnk!

Szeretnénk felhívni a figyelmét a CLAAS által szervezett UniTech Konstruktőri versenyre, mely mérnök hallgatóknak szól.


Támogatás a jövő mérnökeinek – sikeres pályázat a Nemzeti Tehetség Programban!

Örömmel osztjuk meg a hírt, hogy karunk sikeresen pályázott a Nemzeti Tehetség Program „Az Országos Tudományos Diákköri Konferencián, valamint tudományos műhelyein való részvétel és a lebonyolítási feladatok ellátása" című nyílt pályázatán. „Jövő Mérnökei: OTDK 2025” elnevezésű tehetséggondozó programunkat a Kulturális és Innovációs Minisztérium 3,5 millió forinttal támogatja, amely 2024. szeptember 1. és 2025. augusztus 31. között valósul meg.

Megalakult a Kiberbiztonsági Tanszék a MIK-en!

Hihetetlen mennyiségű adatot, információt tárolunk és kezelünk informatikai rendszerekben, amelyek ugyanúgy védelemre szorulnak, mint a fizikai világban meglévő értéktárgyaink. Az elmúlt években világszerte számos kibertámadás bénította meg a közlekedést vagy a bankrendszerek működését, de egy-egy weblap feltörése is millió dolláros károkat okozhatott tulajdonosának. A jövő – de már a jelen – egyik legkeresettebb informatikai szakemberei a kiberbiztonsággal foglalkozó mérnökök lesznek, akik fő feladata a számítógéprendszerek és -hálózatok ellen irányuló kibertámadások megelőzése és a védekezés lesz. Karunkon évek óta kiemelt figyelmet fordítunk a kiberbiztonsággal kapcsolatos ismeretek oktatására, amelynek eredményeként számos nemzetközi versenyen értek el kiváló helyezést hallgatóink. A tehetséges leendő mérnököket tömörítő CyberLAB működését most egy új szintre emelték: megalakult a Hálózati és Kiberbiztonsági Tanszék, amely új lehetőségek kiaknázásával az eddigieknél magasabb minőségű tudást biztosít a leendő szakembereknek.

Üvegházakba szerelt napelemek tehetik hatékonyabbá a növénytermesztést

Olyan napelemes termékcsaládot fejleszt közösen a Terrán Tetőcserép Gyártó Kft., a Solar-Napelem Kft. és a Pécsi Tudományegyetem (PTE) egy projekt keretében, amely az energiaköltségeket és a fosszilis tüzelőanyagok iránti függőséget csökkentve lehetővé teszi a megújuló energia helyben történő előállítását, a napelemek árnyékoló hatása révén pedig kedvező fényviszonyokat biztosít a növények számára, ezzel is javítva a terméshozamot. A fejlesztést valós környezetben, a PTE Botanikus kertjében tesztelik, ahol az eltérő típusú szerkezetekhez való igazodást és a termesztett növénykultúrák különböző árnyékolási igényeihez igazodó megfelelést is vizsgálják.