Pécsi Tudományegyetem logo PTE Műszaki és Informatikai Kar
Breuer Marcell Doktori Iskola
Pécsi Tudományegyetem
Műszaki és Informatikai Kar

Leonardo Innovációtranszfer pályázatok

Az Egész életen át tartó tanulás program (Lifelong Learning Program - LLP) adja a szakmai keretét az innovációtranszfer (TOI) pályázattípus a nálunk innovációnak számító, korábbi Leonardo vagy más közösségi projekt(ek), egyéb nemzeti vagy szektorális fejlesztés eredményeként működő jól bevált gyakorlatok (tananyag, módszer) átvételét, adaptálását és a szakképzésben való meghonosítását támogatja.

Az alprogram célja:
Az innovációtranszfer pályázatok legalább 3 ország szakképzésben érintett intézményének együttműködésében megvalósuló projektek, amelyek kézzelfogható eredménnyel (projekttermékkel) járnak.
Cél a szakképzésben bevált, jó gyakorlatként elfogadott képzési anyagok, rendszerek, módszerek átvétele, adaptálása, melyek a Magyarországon (esetleg más célországban is) újdonságnak számítanak és a nemzeti szakképzési rendszerbe fenntartható módon beépíthetők.
Az eljárások vagy eredmények hazai rendszerbe való beépítésének feltételei:
- szükségletfelmérés: a hiányosságok feltérképezése az adott szakterület és célcsoport szempontjából.
- jó gyakorlatok felkutatása, hazai alkalmazhatóságuk vizsgálata, az adaptáció realitásának mérlegelése, kockázat elemzése.
Az eredmények beépítése (vagy elismertetése) nemzeti, regionális, helyi szinten és/vagy ágazati képzési rendszerbe és gyakorlatba, amely magába foglalja:
- a célcsoport szükségleteknek, szakképzési környezetnek megfelelő átdolgozást,
- a termék kipróbálását és a tapasztalatok visszacsatolását, beépítését.
- a fenntarthatóság kidolgozását: szakmai, intézményi és pénzügyi szempontból.
A támogatást nyert projektek 2012 őszétől indulhatnak.

Támogatható tevékenységek:
Az adaptációt előkészítő részteles szükséglet- és igényfelmérés; a lokalizációhoz szükséges fordítás, szakmai módosítás; a tesztelés, értékelés és visszacsatolás, valamint kiadványok finanszírozása mellett a marketingtevékenység és a nemzetközi együttműködés költségei.

Pályázati feltételek:
A transzfer iránya 
A magyar nemzeti irodához benyújtott pályázatok esetében az innováció „importját” támogatjuk, vagyis Magyarország legyen a transzfer (egyik) célországa. A jól bevált magyar gyakorlatok „exportálásának” céljából javasoljuk, hogy a partnerség az innovációtranszfer célországának nemzeti irodájához nyújtsanak be pályázatot. 
A partnerség minimális mérete 
3 különböző ország, 3 különböző (jogilag független) intézménye /szervezete. 
A pályázatot a főpályázó intézmény nyújtja be a partnerség nevében a nemzeti irodához: magyar főpályázóknak a Tempus Közalapítvány honlapján elérhető a pályázati dokumentumokat kell használniuk. 
A támogatás maximális összege:
legfeljebb 150 000 euró/év projektenként, a teljes költségvetés maximum 75%-a. 
A projekt időtartama minimum 1 év, maximum 2 év.

A pályázás menete:
A pályázatokat a partnerség nevében a főpályázó nyújtja be Magyarországon a Tempus Közalapítványhoz, mint hazai nemzeti irodához. A pályázatok bírálatát a nemzeti iroda által megbízott szakértők végzik, a nyertes pályázókkal a Tempus Közalapítvány köt szerződést, és a támogatás átutalását is a Tempus Közalapítvány végzi.
A pályázatok elkészítése interaktív pdf-űrlap segítségével történik, a pályázatok on-line és nyomtatott verzióban is beérkeznek. 

A pályázatok beadási határideje 2012. február 2.
Bővebb információ itt.