Pécsi Tudományegyetem logo PTE Műszaki és Informatikai Kar
Breuer Marcell Doktori Iskola
Pécsi Tudományegyetem
Műszaki és Informatikai Kar

Létezik közös nyelv orvos és mérnök között cikk


PTE MIK

Computerworld munkatársa Mallász Judit a PTE MIK dékánjával Dr. Medvegy Gabriellával készített izgalmas riportot az orvosi és a mérnöki területek kapcsolatáról.

Éppen a Covid-19 járvány miatti veszélyhelyzet idején fejeződött be a Pécsi Tudományegyetemen (PTE) a Tématerületi Kiválósági Program egyéves szakasza, amelynek keretében a hétköznapi életminőséget javító és a betegek gyógyulási esélyeit növelő fejlesztéseken műszaki és egészségügyi szakemberek közösen dolgoztak. Többek között mesterséges intelligenciával tanítható, betegre szabható, 3D-nyomtatott művégtagot készítettek, orvosi szoftvereket fejlesztettek, mesterséges szövetek előállításával (bioprinting) foglalkoztak. Ez utóbbiakkal betegségeket lehet modellezni, a gyógyszerkutatáshoz kapcsolódó toxikológiai vizsgálatokat lehet végezni, vagy akár csont- és porcpótlásokat lehet készíteni. Medvegy Gabriella egyetemi tanár, a PTE Műszaki és Informatikai Kar dékánja a kutatás-fejlesztés jövőjéről, a mesterképzésről nyilatkozott lapunknak.


Medvegy GabriellaA 2019-ben indított, egyéves futamidejű Tématerületi Kiválósági Programban a PTE kifejezetten a biomedical engineering területén kínálkozó tudományos, kutatási, fejlesztési és innovációs lehetőségek feltérképezésére kapott kormányzati támogatást. A munkában elsősorban a Műszaki és Informatikai Kar (MIK), valamint az Általános Orvostudományi Kar kutatói vettek részt, de bekapcsolódtak a projektekbe a Gyógyszerésztudományi Kar, az Egészségtudományi Kar és a klinikum képviselői is. A programban tizenöt kutatócsoport dolgozott. A teljesítményértékelés jelenleg folyik, szigorú kritériumok alapján.

Computerworld: Melyek voltak a fő elvárások?

Medvegy Gabriella: A fő kritérium az volt, hogy ne csak elméleti, tudományos munkát végezzünk, hanem piacosítható eredmények is szülessenek. A programban tehát alkalmazott kutatásokat is folytattunk. Több együttműködési megállapodást kötöttünk, közösen dolgoztunk ipari szereplőkkel. Szeretnénk olyan fejlesztésekkel foglalkozni, amelyek később az iparban is megállják a helyüket, és a napi gyógyítás, az egészségmegőrzés, az egészségvédelem szolgálatába állíthatók.

Computerworld: A Tématerületi Kiválósági Program e szakaszának lezárulása után hogyan folytatódhatnak az egészségügyi informatikával kapcsolatos kutatások, fejlesztések?

Medvegy Gabriella: A tudományos ambícióinkat biztosan nem adjuk fel. A Tématerületi Kiválósági Programon belül a következő két évre ismét van lehetőségünk pályázni. Július elején már be is adtuk a pályázatunkat. Nagyon fontosnak tartom, hogy a kutatócsoportok között komoly hálózatosodás folyik. Célunk, hogy a kutatócsoportok ne lehatároltan, egyirányú fókusszal működjenek, hanem ismerjék meg a többiek szempontjait is, illetve még több mérnök és orvos dolgozzon együtt. Már most látjuk, hogy a Tématerületi Kiválósági Programon kívül is találunk olyan projekteket, amelyek keretében folytathatjuk a megkezdett munkát.

ComputerworldRészt vettek a kutatásokban hallgatók is?

Medvegy Gabriella: Természetesen igen. Amellett, hogy egy kutatóegyetemen alapvető szempont a tudományosság és a projektek magas szakmai színvonalának megőrzése, fontosnak tartjuk, hogy a napi tudományos munka eredményei az oktatásban is lecsapódjanak. Aktuális kutatási eredményeinket könnyen tudjuk integrálni az oktatásba, hiszen oktatóink nagy része kutatási munkát is végez. Ugyanakkor maga a projekt a tehetséggondozásnak is teret adott. A tudományos diákköri munkában részt vevő hallgatók vagy a doktorandusz kollégák markánsan jelen vannak a kutatási projektekben.

Computerworld: Folyik a PTE-n olyan képzés, amelyben kifejezetten egészségügyi mérnöki ismereteket szerezhetnek a hallgatók?

Medvegy Gabriella: Egyelőre nem, de felismerve a piaci igényeket, a közelmúltban egészségügyi mérnök mesterszak akkreditációjára irányuló kérelmet nyújtottunk be a Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottsághoz. Reményeink szerint támogatást nyer kezdeményezésünk, és 2021-ben, a Műegyetem után másodikként, elindíthatjuk Magyarországon a biomedical engineering mesterképzést. A kezdetben angol nyelvű képzés gazdája a Műszaki és Informatikai Kar lesz, de értelemszerűen részt vállal az oktatásban az Általános Orvostudományi Kar is.

Computerworld: Miért angol nyelven indítanák az egészségügyimérnök-képzést?

Medvegy Gabriella: Egyetemünkön komoly hagyománya van a nemzetközi képzéseknek. Jelenleg mintegy ötezer külföldi hallgatónk van, ebből a MIK-en ötszázan tanulnak. Arra számítunk, hogy a biomedical engineering nagy nemzetközi érdeklődésre tart majd számot. Tapasztalataink szerint egyébként a magyar MSc hallgatóknak sem jelent problémát, ha angol nyelven tartják számukra az órákat.

Computerworld: Mekkora érdeklődésre számítanak?

Medvegy Gabriella: A mesterszakok sehol sem tömegképzések, így a mi egészségügyi mérnök mesterszakunkra sem várunk tömegeket. Számítunk az orvosi műszerek és szoftverek, az egészségügyi adatok feldolgozása iránt érdeklődő műszakiakra, de tapasztalataink szerint az orvosok is egyre jobban nyitnak a korszerű eszközök, a munkájukat segítő informatikai megoldások, a robotika iránt. Várjuk saját hallgatóinkat, de nyitva állunk mások előtt is, belföldről és külföldről egyaránt.

Mallász Judit, 2020.07.13



A teljes cikk elérhető az alábbi linken: https://computerworld.hu/technologia/letezik-kozos-nyelv-orvos-es-mernok-kozott-281612.html